I tyto informace jsou důležité při rozhodování zda a také kde zákrok podstoupit. Jestliže jste zatím nepodstoupili žádný zákrok v oboru chirurgie, budou pro vás důležité následující informace, jež jsou pro každý úkon estetické chirurgie podobné a důležité.

Tým V-CLINIC
Tým V-CLINIC který se o vás postará.

Před zákrokem

Období před zákrokem si pomocí časovému harmonogramu rozdělíme do jednotlivých kroků, které vám zároveň pomohou při plánování a budou pro vás návodem, jak přesně postupovat v případě, že jste se rozhodli pro Deep Plane Facelift:

  1. Na kterou kliniku nebo ke kterému chirurgovi?

Pokud už víte, že jste vhodným kandidátem pro tento zákrok, nejspíš se rozhodujete a nyní hledáte vhodnou kliniku, která tento zákrok provádí nebo konkrétního chirurga, u kterého jste viděla řadu pozitivních hodnocení. Sbírejte všechny dostupné informace o klinice nebo lékaři, jež jste si vybrali. Nečtěte pouze recenze na webových stránkách dané kliniky, ale zohledněte i doporučení lidí na sociálních sítích. Využijte možností které dnešní doba nabízí a projeďte sociální sítě, různé skupiny fóra nebo jednoduše mrkněte na hodnocení která nejdete na Google nebo Seznamu.

Vyhledejte si skupiny na Facebooku, které se soustřeďují na estetické operace a ptejte se aktivních členů těchto skupin vložením příspěvku a následného konkrétního dotazu.

  1. Našli jste kliniku / chirurga?

Doporučujeme zajít na konzultaci, klidně na dvě kliniky. Existují sice online konzultace, ale nic nenahradí osobní kontakt. Chtějte se potkat přímo s chirurgem, který by vás v případě že se tak rozhodnete, operoval.

  1. Konzultace.

Je velmi důležitá, protože právě díky ní se dozvíte další informace, které vás zajímají. To co se dočtete na internetu nemusí být vždy pravda a nebo se to nemusí hodit právě pro vás. Plastický chirurg s vámi důkladně probere vaše požadavky, případně doporučí vhodnější řešení, popíše postup zákroku a zodpoví vaše dotazy.

Sdělí vám také důležité pokyny, které byste měli před zákrokem nebo po něm dodržet, abyste dosáhli co nejlepších výsledků. Neobávejte se složitosti daných úkolů, vše vám bude několikrát zopakováno v průběhu jednotlivých návštěv na klinice.

  1. Je čas se rozhodnout.

Už se stačí jen rozhodnout, kde zákrok podstoupíte. Teď na chvilku zapomeňte co jste našli na internetu, to byla fáze rozhodování kam na konzultaci, teď se rozhodujete komu se svěříte do rukou. Působil na vás váš chirurg dobře? Uklidnil vás? Zodpověděl vám otázky tak abyste jim rozuměla? Naše rada zní, řiďte se podle svého prvního dojmu.

Zákroky v oblasti obličeje jsou složitější a nepodařený zákrok neschováte. Například augmentace prsou, je v porovnání například s Deep Plane Faceliftem poměrně jednoduchá. DPF je zákrok, který provádí cca 5 % z celkového počtu plastických chirurgů. To už něco vypovídá, co myslíte.

Takže teď si to spočítáte. Dáte si dohromady co jste našli na internetu, důvody proč jste se rozhodli jít na konzultací tam a tam, plus to jaký jste měla pocit z konzultace a vyjde vám místo a chirurg kde zákrok absolvujete.

  1. Máte termín.

Rozhodli jste se a nyní máte termín vaší estetické operace, a proto vás bude čekat i předoperační vyšetření. Jsou zde pro vaši ochranu a bezpečí při samotném zákroku. Nepodceňujte je, mají za úkol chránit vaše zdraví. Když zatajíte nějaké léky, neodpovíte pravdivě na některou z otázek, může to být problém.

Předoperační vyšetření

V závislosti na vámi zvolené formě anestezie, vás čeká předoperačních vyšetření, díky kterému se nebudete obávat komplikací během zákroku. Měří se srážlivost krve, kontroluje se srdce, tlak, atp. Může se skládat z následujících bodů:

  • Anamnéza a fyzikální vyšetření. Lékaře bude zajímat váš dosavadní zdravotní stav, zda sportujete, jak se stravujete, atp.
  • Kompletní laboratorní vyšetření krve a moči. Zjišťují se parametry krevní srážlivosti, krevní obraz, cukry, tuky nebo jaterní testy.
  • EKG. Pomocí křivky zobrazuje EKG přístroj elektrickou aktivitu srdce. Z EKG se dá vyčíst i již v minulosti proběhlý zamlklý infarkt.

Během předoperačního vyšetření vám lékař sdělí, jaké léky nesmíte užívat nebo s vámi probere vaši současnou medikaci, kterou pravidelně užíváte.

Jestliže kouříte, pravděpodobně budete muset absolvovat i rentgen plic. Buďte vždy upřímní a o svém zdravotním stavu nikdy nelžete. Pokud jste kuřáky, vždy to lékaři sdělte, abyste společně našli co nejlepší řešení.

Pokud jdete na zákrok vyžadující celkovou anestezii (narkózu), budete upozorněni na to, že v noci před operací a ráno v den operace nesmíte nic přijímat ústy (tzv. dieta NPO – nic per os). To znamená, že nesmíte pít ani jíst nebo kouřit.

Během zákroku

Estetické kliniky mohou dát svým klientům na výběr, zda chtějí zákrok podstoupit v celkové anestezii nebo v analgosedaci. Jaký je mezi nimi rozdíl?

  • Analgosedace je stav, který se navozuje pomocí tabletky nebo nitrožilně. Použita jsou při tom analgetika, která tlumí bolest a sedativa, která pacienta celkově zklidní. V důsledku analgosedace budete během výkonu pravděpodobně spát, samostatně dýchat a zákrok si nebudete pamatovat. Analgosedace minimalizuje nebo zcela vylučuje rizika která jsou spojena s celkovou anestezií.
  • Celková anestezie (narkóza) se navozuje nitrožilně. Použity jsou silná analgetika a anestetika, díky nimž je potlačeno vnímání i vědomí. Zákrok byste tedy nevnímali a byla by nutná také intubace. Probuzení po celkové anestezii také není moc příjemné.
Zákrok Deep Plane Facelift

Průběh Deep Plane Facelift

Nyní se dostáváme k tomu, co vás bude pravděpodobně zajímat nejvíce a tím je průběh zákroku. Během něj budete chvíli vnímat, nakonec nejspíš zaspíte, každopádně ať se děje cokoliv, díky analgosedace si stejně budete vzpomínat jen mlhavě. Pokud je pro vás uklidňující vědět, co přesně se na sále odehraje, tak ve zkratce zhruba toto:

  1. Chirurg se řezem kolem ucha dostane do míst kde je potřeba uvolnit struktury kůže.
  2. Tímto způsobem může spodní vrstvy kůže přemístit, povytáhnout do nové polohy. Pokud bude potřeba, může přitom odebrat přebytečný tuk (běžně se tento zákrok pro odstranění tuku z tváří provádí samostatně, pod názvem bichectomie).
  3. Poté odstraní přebytečnou kůži a vše sešije.

Zákrok Deep Plane Facelift trvá přibližně 2 až 3 hodiny.

Záleží také na tom, zda se rozhodnete o kombinaci s dalšími zákroky. Často se zároveň dělá blefaroplastika (operace očních víček) nebo facelift krku (deep plane necklift). V takovém případě se může délka zákroku protáhnout.

Po zákroku

Než se začnete těšit ze svého mladistvého vzhledu, čeká vás důležitá rekonvalescence (pooperační zotavování). Konkrétní a kompletní informace k rekonvalescenci vám budou sděleny na klinice. Všeobecný souhrn toho, co dělat a nedělat se však dozvíte i zde, abyste byli předem obeznámeni:

  • Po zákroku budete mít obvaz hlavy, který musíte mít prvních 24 hodin po zákroku. Po odejmutí vám bude nasazen elastický obvaz, který budete mít po zbytek prvního týdne. Poskytne vám podporu při hojení.
  • Po zákroku budete mít otok tváří ú obličeje a pravděpodobně budete mít i viditelné hematomy (modřiny), které by však neměly být extra výrazné. Otoky by měly zmizet během jednoho až dvou týdnů. Modřiny o něco později. Během této doby budete cítit v obličeji napětí a klienti uvádějí, že nepociťují žádnou výraznou bolest (jen v některých případech menší bolestivost).

Rekonvalescence

Jak dlouho trvá rekonvalescence a jak pooperační hojení podpořit? Otoky budou přetrvávat cca 14 dní. Tato doba je zároveň klíčová pro dodržování všech pooperačních opatření, které vám sdělí vaše klinika.

Jedná se například o dodržování klidového režimu, proto si v práci předem domluvte dovolenou. Není vhodné se předklánět a je nutné se vyhnout fyzické námaze. Jestliže pracujete v kanceláři nebo máte home office, můžete se samozřejmě ke své práci vrátit v řádu několika dnů.

Stehy se vám samy vstřebají, bude však nutná dezinfekce rány a poté tzv. tlakové masáže. Díky nim podpoříte rychlé a neviditelné zahojení jizev.